ی., 12/17/2017 - 13:26

استاندار لرستان گفت: همزمان با ایام گرامیداشت هفته دولت، بهره برداری از 514 پروژه و طرح عمرانی و اقتصادی با اعتباری بالغ بر چهار هزار و 170 میلیارد ریال در این استان آغاز می شود.

ˈهوشنگ بازوندˈ شامگاه شنبه در جمع خبرنگاران افزود: این تعداد پروژه شامل 442 طرح عمرانی و 72 طرح اقتصادی هستندکه در نقاط مختلف استان لرستان به بهره برداری خواهند رسید.

وی با اشاره به اینکه گازرسانی به 56 روستا در قالب 25 پروژه گازرسانی از جمله این طرح هاست، اظهار کرد: از مجموع 514 پروژه این استان 110 پروژه در شهرستان خرم آباد، 68 پروژه در بروجرد، 23 پروژه در الیگودرز، 66 پروژه در دورود، 38 پروژه در کوهدشت، 52 پروژه در سلسله، 44 پروژه در پلدختر، 59 پروژه در دلفان، 35 پروژه در ازنا، شش پروژه در رومشگان و 13 پروژه در شهرستان دوره چگنی به بهره برداری می رسند.

استاندار لرستان تصریح کرد: با اجرای این طرح ها زمینه اشتغال بکار سه هزار و 985 نفر در این استان فراهم خواهد شد که که بیشترین میزان اشتغال زایی مربوط به بخش طرح مسکن مهر است.

بازوند گفت: پروژه های عمرانی استان لرستان از طریق اعتبارات دولتی تأمین اعتبار می شوند اما پروژه های اقتصادی مربوط به بخش خصوصی است که عدم مشارکت فعال بخش خصوصی در استان لرستان یکی از مشکلات جدی در مسیر رشد و توسعه اقتصادی استان است.

وی در ادامه با اشاره به پروژه های مسکن مهر استان لرستان، افزود: در هفته دولت، دو هزار و 98 واحد مسکونی طرح مسکن مهر استان با اعتبار یک هزار و 530 میلیارد ریال و اشتغال زایی حین کار بیش از سه هزار و 100 نفر به بهره برداری خواهد رسید.

استاندار لرستان تصریح کرد: پروژه های آماده بهره برداری هفته دولت استان لرستان توسط 33 دستگاه اجرایی در سطح اجرا شده اند که از این تعداد دو هزار و 98 طرح در بخش مسکن مهر، 64 پروژه در حوزه جهاد کشاورزی، 43 پروژه در حوزه نوسازی مدارس، 56 پروژه گازرسانی، 49 پروژه شهرداری، 127 پروژه دهیاری ها و 26 پروژه بهسازی روستای است.

بازوند گفت: همچنین از پروژه های قابل بهره برداری استان لرستان در هفته دولت، 30 پروژه مربوط به شرکت توزیع برق لرستان است که با اجرای آنها 153 روستای با جمعیت بالای 20 خانوار استان از نعمت روشنایی بهره مند خواهند شد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر 10 سد در استان لرستان در دست ساخت است، اظهار کرد: این سد ها ظرفیت ذخیره سازی بیش از 450 میلیون متر مکعب آب را دارند که تا پایان سال 93، دو سد ایوشان و مروک به بهره برداری خواهند رسید.

استاندار لرستان در ادامه گفت: در صورت تخصیص اعتبار موردنیاز، سد حوضیان نیز تا پایان سال جاری تکمیل و به بهره برداری خواهد رسید.

بازوند با اشاره به اینکه برای تامین اعتبار موردنیاز چهار سد استان لرستان از طریق فاینانس اقدام شده، افزود: با اجرای این برنامه سدهای آبسرده بروجرد با ظرفیت 75 میلیون متر مکعب، عالی محمود با ظرفیت شش میلیون متر مکعب، زیبا محمد با ظرفیت 12 میلیون متر مکعب و تاج امیر با ظرفیت هشت میلیون متر مکعب نیز تکمیل خواهند شد.

استاندار لرستان از دیگر طرح های عمرانی مهم و زیربنایی استان لرستان را پروژه توسعه فرودگاه خرم آباد عنوان کرد و گفت: این پروژه شامل تطویل باند فرودگاه، اصلاح استریپ های پروازی با عرض 75 متر برای هواپیماهای بزرگ و پهن پیکر با هدف تبدیل فرودگاه خرم آباد به فرودگاه بین المللی اجرا می شود.