ش., 01/20/2018 - 18:12

امام جمعه شهرستان بروجرد: قوانین الهی معیار قضاوت در اسلام است

حجت‎الاسلام حسن ترابی عصر امروز در آیین تودیع و معارفه رئیس دادگستری بروجرد اظهار داشت: در قوانین بشری، تمایلات و خواسته‎های مردم مد نظر بوده و این دو بسیار با هم تفاوت دارند.

وی عنوان داشت: قوانین الهی در راستای کمک به انسان در طی مسیر تکامل و رسیدن به قله کمال بر اساس نیازهای فردی، اجتماعی، مادی و معنوی وضع شده‎اند.

این مسئول ادامه داد: فلسفه قضا در اسلام، پیاده ‎کردن قوانین و اصول الهی برای کمک به جامعه به منظور دستیابی به سعادت، کمال و شکوفا کردن استعدادهای آحاد جامعه و برداشتن موانع کمال است، حال آن که فلسفه قضا در جوامع غیر اسلامی کمک به رسیدن افراد به تمایلات آنها است.

امام جمعه بروجرد بیان داشت: در حکومت‌های غیر الهی قضاوت یک منصب اجتماعی است، حال آن که در مکاتب توحیدی به خصوص دین مبین اسلام یک منصب الهی به شمار می‌رود.

حجت‎الاسلام ترابی اضافه کرد: ماهیت موقعیت اجتماعی به گونه‎ای است که مقام و منصب را حاکمان یا احزاب به فرد اعطا می‎کنند در حالی که منصب الهی از سوی خداوند متعال به پیامبر و ائمه معصوم علیهم‎السلام و در دوران غیبت امام معصوم نیز به ولی فقیه اعطا می‌شود.

وی تصریح کرد: قضاوت مخصوص ذات اقدس خداوند است، اما به دلیل اینکه اعمال قضا مستقیم از سوی خالق هستی امکان‎پذیر نیست، خداوند متعال خلفا و نمایندگانی را معین و حق قضاوت و حکومت را به آنها واگذار کرده تا به نمایندگی از او و بر اساس قوانین و ضوابط تعیین شده، فعالیت کنند.

وی با اشاره به آیه شریفه 26 سوره مبارک «ص» تاکید کرد: قضاوت بین مردم معلول خلافت الهی بوده و یکی از شعبات ولایت قضاوت و فصل خصومت است.

این مسئول با اشاره به اینکه دومین ویژگی قضا در اسلام معیار و مستند قضاوت است، افزود: این معیار در دین مبین اسلام ضوابط و قوانین الهی است و قاضی با رعایت این ضوابط به صدور حکم می‌پردازد.

امام جمعه شهرستان بروجرد توضیح داد: در حکومت‌های دموکراتیک غربی قضاوت بر مبنای مجموعه آرا و نظریات، تمایلات و خواسته‎های اکثریت مردم و یا نمایندگان آنها صورت می‌گیرد، حال آن که قانون در مکتب اسلام شامل مواردی است که خداوند برای تامین نیازمندی‌های فردی و اجتماعی در رابطه با کمال انسان‎ها وضع و به پیامبر ابلاغ کرده است.

قاطعیت در اجرای قانون موجب دمیدن روح امنیت در جامعه می‍‎‎‏‎‏شود

سرپرست فرمانداری بروجرد نیز در این آیین گفت: افراد زیادی در راه اجرای عدالت و قانون جان خود را از دست داده و به جمع شهدا پیوسته‎اند.

رضا آریایی با اشاره به سخن امام خمینی(ره) که دستگاه قضا را حامی و پناهگاه مردم دانسته‎اند، اظهار کرد: اگر قانون در جامعه حکم‎فرما نباشد، امنیت، نظم و انضباط، سلامت اجتماعی و روانی، سرمایه‎گذاری و دیگر فاکتورهای پیشرفت و مترقی نیز در جامعه وجود ندارد.

این مسئول خاطرنشان کرد: فعالیت دستگاه قضا در شهرستان بروجرد خوب و قابل قبول بوده و رئیس قبلی دادگستری این شهرستان در طول خدمت 33 ساله خود خدمات شایانی را به استان لرستان ارائه داده است.

سرپرست فرمانداری بروجرد ادامه داد: قاطعیت در اجرای قانون و برخورد محکم با مجرمان از سوی دستگاه قضا، موجب دمیدن روح امنیت و آرامش در جامعه می‍‎‎‏‎‏شود.

رضا آریایی تصریح کرد: بی‎شک فعالیت دستگاه قضا در برخورد قاطع با مجرمان درس عبرتی برای دیگران شده و در کاهش آمار موثر است.